Biel w projektowaniu. Jak wybrać idealną tonację, z jakimi dekorami ją łączyć?

Biel ma wiele różnych odcieni. Może być nieskazitelna i chłodna lub zupełnie odwrotnie – ciepła i nastrojowa. Na to, jak odbieramy biały kolor duży wpływ ma również zastosowane we wnętrzu oświetlenie. Czym więc należy się kierować przy wyborze białych dekorów? Pokażemy to na przykładzie aranżacji kuchni.

Kuchnia zaaranżowana w nastroju Soft, zastosowano w niej dekory z setu 02 – Biel Alpejska U11400, Buk Fiord Jasny R24029 oraz na blacie Marmur Venezia S63053.

Meble kuchenne w białym kolorze to aranżacyjny pewniak. Zawsze modne, ponadczasowe, a co najważniejsze… uniwersalne. Biel bowiem znakomicie odnajduje się we wszystkich stylach aranżacji wnętrz – możesz ją śmiało zastosować, gdy urządzasz kuchnię nowoczesną, skandynawską, w stylu angielskim lub prowansalskim. Trendy kolorystyczne zmieniają się nieustannie, jednak biel wciąż pozostaje na szczycie. Sama w sobie jest świetnym tłem i stanowi niewyczerpane możliwości kreowania nastroju, w kuchni buduje wrażenie czystości i porządku. Jak jednak wybrać idealny dla siebie odcień? Jaki wpływ na postrzeganie białego koloru ma światło? I wreszcie, z czym łączyć biały kolor, jakie inne materiały do niego pasują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej…

Nowoczesna kuchnia w bieli i szarości. Zastosowane dekory to Biały Satynowy W10227 oraz Szary Jasny U12188 oraz Marmur Bianco S63051 na blacie. Dekory znajdziemy w secie 02 w nastroju Glamour.

Odcienie bieli

Różnice pomiędzy odcieniami bieli są często niezauważalne na pierwszy rzut oka, dopiero gdy zestawimy je ze sobą, widzimy, jak bardzo kontrastują. Biel występuje w dwóch odsłonach – ciepłej i chłodnej. Chłodne odcienie to te, w których składzie przeważa niebieski. Jest to oczywiste skojarzenie z chłodem wody czy lodu, jednak do wnętrz wnoszą one spokój, są bardzo kojące. Białe kolory ciepłe mają z kolei w swoim składzie większą część czerwieni i to właśnie dzięki temu są przytulniejsze. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie, ponieważ przez długie wieki czerwony kolor ogniska kojarzył się z ciepłem. Ciepłe tonacje bieli wywołują u człowieka poczucie bliskości oraz optymizmu, są nie tylko przytulne, ale też dodają nam energii i pobudzają do działania. Wśród białych dekorów w kolekcji Mood Stories również znajdziemy podział na chłodne i ciepłe odcienie. Pfleiderer proponuje nam sześć dekorów chodnych – Biel Arktyczna (U11027), Interior White (W10100), Biel Alpejska (U11400), Biały Satynowy (W10227) i Biały Opal (W10003) oraz Biały (W10200). Wśród tonacji ciepłych znalazły się cztery propozycje – Biel Krystaliczna (U11026), Biel Szlachetna (U11209), Biel Kryjąca (W10410) oraz Kreda SD (U11102). Na stronie internetowej kolekcji Mood Stories każdy dekor UNI (różnobarwne oraz białe) ma swoje odniesienie do popularnego systemu NCS, a czasem także RAL.

Nowoczesna kuchnia z dekorami z nastroju Color Burst set 09. Tutaj dekor Interior White (U10100) oraz chłodny granat zmieszany z zielenią – Granat Skagerrak (U18006) tworzą niezawodny duet.

Wybór białego koloru warto uzależnić od tego, jak jego odcień wpływa na nasze samopoczucie, czy wywołuje w nas pozytywne emocje. Podobnie jest z oświetleniem, jakie wybieramy do wnętrz – jedni preferują ciepłą barwę światła, inni z kolei zdecydowanie lepiej czują się w tej chłodnej. A skoro jesteśmy przy świetle, to warto wiedzieć, że ono również ma ogromny wpływ na to, jak nasze oko odbiera białą barwę.

Biel w świetle

Najbardziej pożądanym rodzajem światła w aranżacji wnętrza jest to naturalne, ponieważ nie przekłamuje ono barw. Jednak wieczorami lub w mniej słonecznych porach roku, potrzebujemy również światła sztucznego, a wówczas pojawia się pytanie, jak je dopasować, aby podkreśliło biel mebli w kuchni i wydobyło z niej wszystkie atuty. Wszystkie barwy zmieniają odcienie pod wpływem światła, ale w przypadku bieli jest to szczególnie widoczne. Warto pamiętać, że np. pod wpływem cienia biel przeistacza się w szarość. Niełatwo jest zgrać biele zastosowane na różnych powierzchniach wykończeniowych oraz meblach, dlatego światło odgrywa tutaj znaczącą rolę. Jeśli zależy nam, aby białe było białe powinniśmy wybierać oświetlenie o barwie 4000K – jest to barwa światła, która jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Niestety nie buduje ona przytulnej,  ciepłej atmosfery. Aby stworzyć cieplejszą aurę we wnętrzu lepiej wybrać barwę o wartościach 2700- 3000K, niemniej jednak przy takim rozwiązaniu należy brać pod uwagę, iż białe powierzchnie zmienią swój kolor na ciepły odcień żółtego. – mówi Maciej Karpiak, projektant designer. Wybór odpowiedniej barwy światła we wnętrzu, w którym jest wiele bieli ma ogromne znaczenie nie tylko na to, jak ostatecznie będzie się ono prezentować, ale również wpłynie na jej funkcjonalność.

duet Biel Szlachetna (U11209) oraz Dąb Lorenzo (R20256) pochodzące z setu 03 z nastroju Soft.

Oprócz barwy światła równie ważne jest jego rozmieszczenie w kuchni. Należy pamiętać, aby równomiernie rozświetlić strefę pracy (trójkąt logiczny) oraz żeby źródła światła nie były umieszczone za głową, ponieważ podczas pracy w kuchni na blacie pojawi się cień i komfort pracy bardzo się obniży. Przy projektowaniu oświetlenia w kuchni należy pamiętać, iż nie zawsze potrzebne jest mocne światło i często korzysta się z tak zwanego światła klimatycznego, aby podejść i wykonać proste czynności w kuchni. Kiedy gotujemy po zmroku bądź w okresie zimowym, jest ciemniej i do wykonania bardziej precyzyjnych czynności potrzeba więcej światła. Z mojego doświadczenia wynika, iż na 1m bieżący blatu dobrze jest przeznaczyć od 1000- 1200 lumenów światła. – dodaje projektant.

Korzystne połączenia

Oprócz tonacji i zastosowanego oświetlenia, to korespondujące z bielą materiały budują całościowy nastrój pomieszczenia. Jeden z najpopularniejszych duetów w aranżacji kuchni to biel zestawiona z drewnem, np. chłodnym odcieniem dębu, dekorem Dąb Lorenzo (R20256), który znajdziemy w secie 03 w nastroju Soft. Został on zestawiony z Bielą Szlachetną (U11209) o ciepłej tonacji. Zastosowanie dekorów inspirowanych różnymi gatunkami drewna zdecydowanie przełamie nieco sterylny charakter bieli, a wnętrze stanie się przytulniejsze. To również świetny dodatek do kuchni w stylu loft, gdzie oprócz popularnej bieli często występują dekory imitujące surowy beton, stal czy kamień. Dekory kamienne będą doskonałym wyborem również wtedy, gdy chcemy urządzić stylową, elegancką kuchnię. Wówczas warto postawić na wzór marmuru, np. Marmur Bianco (S63051) lub India White (S63045) z nastroju Glamour. Oba pozwolą zbudować efekt wyrafinowania, rodem z luksusowego apartamentu.

Stonowana wersja salonu połączonego z kuchnią. Na wyspie zastosowano dekor Calcite Szary S62024, zabudowę kuchenną tworzy dekor Biel Krystaliczna U11026, a zabudowa szafki w salonie została wykończona dekorem Szary Bora U12290.

Jeśli zaś w aranżacji wnętrza cenimy spokojne zestawienia materiałów, bez widocznych wzorów, wybierzmy monochromatyczność. Wnętrza monochromatyczne cechuje duża dyscyplina kolorystyczna, najczęściej oparta na jednej, dominującej barwie, która w aranżacji może występować w różnych odcieniach. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystać dany kolor, grając jego tonacjami. W takiej formie doskonale sprawdzają się pastele, które są niczym innym jak rozbieloną wersją barw. Wśród pasteli w kolekcji Mood Stories znajdziemy chłodne tonacje, tj. Szary Jasny (U12188) czy Błękit Lodowca (U12043) oraz ciepłe tj. Beż Piaskowy (U16003), Kość Słoniowa (U11523) oraz wiele innych. Pasujące kolorystyką mogą być nie tylko fronty mebli, ale również wszelkiego rodzaju dodatki w kuchni tj. obicie krzeseł, zastawa stołowa czy obudowa czajnika. Bardziej wyrazistym połączeniem, który sprawdza się świetnie w nowoczesnych wnętrzach, jest biel i czerń. Buduje ono wyrafinowany, ale jednocześnie harmonijny klimat. Takie ciekawe zestawienie dekorów znajdziemy w nastroju Color Burst w secie 10 – Czarny Onyx U12001 oraz Biel Kryjąca W10410.

Nowoczesna, ale jednocześnie bardzo elegancka aranżacja kuchni. Znalazły się w niej dekory z nastroju Glamour z setu 02: Marmur Bianco S63051, Biały Satynowy W10227 oraz Glamour Wood Jasny R4800

Podsumowując, biel ma wiele zalet, optycznie powiększa wnętrza i dodaje im rozmachu. Pozwala również wydobyć piękno z sąsiadujących z nią materiałów, tj. jak kamień czy drewno. Co więcej, sprawdzi się w każdym stylu wnętrza. Kolekcja Mood Stories to oprócz niezwykłych dekorów, także niezawodna i funkcjonalna baza, którą tworzy produkowana przez Pfleiderer płyta drewnopochodna. Jej wysoka jakość pozwala zbudować trwałe meble i zabudowy. A trwałość powinna być nieodłącznym elementem kuchennych wnętrz, ponieważ to właśnie ona sprawia, że wymarzonymi meblami możemy cieszyć się przez długie lata.

Poznaj całą kolekcję Mood Stories na www.pfleiderer.pl