1 września w siedzibie producenta okuć Blum w Vorarlbergu (Austria) rozpoczęło się szkolenie dla 100 nowych praktykantów. Spośród nich 88 osób będzie kształcić się w Austrii, siedmiu w USA, czterech w Chinach, a jeden w Polsce. To część szeroko zakrojonego programu edukacyjnego firmy, który w nadchodzącym sezonie obejmie łącznie 389 młodych osób w jedenastu specjalizacjach.
Rozszerzenie oferty szkoleniowej
Blum kontynuuje tradycję oferowania szerokiej gamy praktyk zawodowych, obejmujących dziedziny takie jak elektrotechnika, budowa maszyn, technologia pomiarowa i produkcyjna, obróbka skrawaniem, mechatronika oraz rozwój aplikacji. Nowością w tegorocznej ofercie jest szkolenie z logistyki operacyjnej. Firma przykłada dużą wagę do zapewnienia kompleksowego podejścia do kształcenia, łącząc teorię z praktyką.
„Naszym celem jest przygotowanie młodych ludzi do wymagań życia zawodowego poprzez holistyczne podejście do szkolenia, a także ścisłe powiązanie teorii z praktyką” – mówi Robert Kaufmann, kierownik ds. szkoleń w Blum od 2021 roku.
Dualny model kształcenia
Blum coraz częściej stawia na dualny model kształcenia, który oferuje możliwość nauki praktycznej po ukończeniu szkoły średniej. Uczniowie łączą teorię z praktyką, zdobywając jednocześnie doświadczenie zawodowe w trakcie pracy w firmie. Dualna ścieżka kształcenia to alternatywa dla studiów, dająca absolwentom szkół średnich możliwość odbycia skróconego szkolenia w ramach akademii dualnej. Praktykanci nie tylko uczą się, ale również zarabiają, co czyni ten model atrakcyjnym wyborem dla wielu młodych ludzi.
Warsztaty wprowadzające w Bregenz
Nowi praktykanci Blum tradycyjnie rozpoczęli swoją przygodę zawodową od warsztatów wprowadzających, które w tym roku miały miejsce w Bregenz (Vorarlberg). Podczas tych warsztatów mieli okazję poznać swoich trenerów oraz współpracowników. W ten sposób firma Blum kładzie fundamenty pod przyszłą współpracę opartą na zaufaniu, współpracy i pracy zespołowej, które są kluczowymi wartościami w nowoczesnym świecie pracy.
Blum przywiązuje dużą wagę do kształcenia w obszarach zarówno technicznych, jak i społecznych, cyfrowych oraz międzynarodowych. Jak podkreśla Kaufmann, „przyszłe umiejętności, takie jak współpraca, praca zespołowa, a także umiejętność szybkiego odnalezienia się w nowoczesnym świecie pracy, są kluczowe w procesie edukacji naszych praktykantów”.
Dzięki temu programowi Blum nie tylko kształci nowe pokolenie wykwalifikowanych pracowników, ale także przyczynia się do rozwoju młodych talentów, przygotowując ich do kariery w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy.
Opracował: Sławek Niedzielski portal meblarstwo.eu